Vicor Corporation VE-25P-MY-S
VE-25P-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25P-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VE-25P-MY-S.pdf
Availability of VE-25P-MY-S
QUANTITY
VE-25P-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25P-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-25P-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25P-MY-S
Related LinksVE-25, VE-25P-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25P-MY-S Details Description
Related parts for VE-25P-MY-S
TERMINAL BLOCK 2.5MM 7POS datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.1UH 20A 1.25 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT NPN M12 PLAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP BEAM 5/16"-1/2" FLANGE datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf