Vicor Corporation VE-25R-EY-B1
VE-25R-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25R-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-25R-EY-B1.pdf
Availability of VE-25R-EY-B1
QUANTITY
VE-25R-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25R-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25R-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25R-EY-B1
Related LinksVE-25R, VE-25R-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25R-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-25R-EY-B1
PGS SHEET 90X115MM W/SILICON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf