Vicor Corporation VE-25T-MV-B1
VE-25T-MV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25T-MV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VE-25T-MV-B1.pdf
Availability of VE-25T-MV-B1
QUANTITY
VE-25T-MV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25T-MV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25T-MV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25T-MV-B1
Related LinksVE-25T, VE-25T-MV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25T-MV-B1 Details Description
Related parts for VE-25T-MV-B1
CABLE D-SUB-AFU25B/AE25M/AFU25B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC K8 CLOCK CHIP 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN RING UNINS 17-20AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.66V 500MW SOD323F datasheet.pdf
KIT STARTER EVAL FUSION AFS600 datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .05% AXIAL datasheet.pdf
OPEN TYPE TAP SWITCH SHORTING datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf