Vicor Corporation VE-25W-EV-B1
VE-25W-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25W-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W
Datasheet Download
VE-25W-EV-B1.pdf
Availability of VE-25W-EV-B1
QUANTITY
VE-25W-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25W-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25W-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25W-EV-B1
Related LinksVE-25W, VE-25W-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25W-EV-B1 Details Description
Related parts for VE-25W-EV-B1
IC PIN DRIVER 40MHZ 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.43A SOT-523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 450UH 36A 1.5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN HDR STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN D-SUB 50POS PRESS FIT datasheet.pdf