Vicor Corporation VE-25X-IX-F2
VE-25X-IX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25X-IX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VE-25X-IX-F2.pdf
Availability of VE-25X-IX-F2
QUANTITY
VE-25X-IX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25X-IX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25X-IX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25X-IX-F2
Related LinksVE-25X, VE-25X-IX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25X-IX-F2 Details Description
Related parts for VE-25X-IX-F2
HEATSINK VERT .85"H BLACK TO-220 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf