Vicor Corporation VE-25Y-EX-S
VE-25Y-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Y-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-25Y-EX-S.pdf
Availability of VE-25Y-EX-S
QUANTITY
VE-25Y-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Y-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-25Y-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Y-EX-S
Related LinksVE-25, VE-25Y-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Y-EX-S Details Description
Related parts for VE-25Y-EX-S
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 45V SNT-4A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf