Vicor Corporation VE-25Y-IY-S
VE-25Y-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Y-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-25Y-IY-S.pdf
Availability of VE-25Y-IY-S
QUANTITY
VE-25Y-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Y-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-25Y-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Y-IY-S
Related LinksVE-25, VE-25Y-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Y-IY-S Details Description
Related parts for VE-25Y-IY-S
CONN HEADER 8POS 5MM DUAL TIN datasheet.pdf
SHROUD DOUBLE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 45W H-34265-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 8.5"W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT89-3L datasheet.pdf