Vicor Corporation VE-25Z-IW-F4
VE-25Z-IW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Z-IW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-25Z-IW-F4.pdf
Availability of VE-25Z-IW-F4
QUANTITY
VE-25Z-IW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Z-IW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25Z-IW-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Z-IW-F4
Related LinksVE-25Z, VE-25Z-IW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Z-IW-F4 Details Description
Related parts for VE-25Z-IW-F4
RECTIFIER BRIDGE 600V 25A MB datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 49A DO203 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 680MA 1.64 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERMITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf