Vicor Corporation VE-26J-CY-S
VE-26J-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-26J-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-26J-CY-S.pdf
Availability of VE-26J-CY-S
QUANTITY
VE-26J-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26J-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-26J-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26J-CY-S
Related LinksVE-26, VE-26J-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26J-CY-S Details Description
Related parts for VE-26J-CY-S
IDC CABLE-AKC64G/ AE64G / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 7A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 15C P 10" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf