Vicor Corporation VE-26J-EY-F1
VE-26J-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26J-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-26J-EY-F1.pdf
Availability of VE-26J-EY-F1
QUANTITY
VE-26J-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26J-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26J-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26J-EY-F1
Related LinksVE-26J, VE-26J-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26J-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-26J-EY-F1
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A datasheet.pdf