Vicor Corporation VE-26K-MY-F1
VE-26K-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26K-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-26K-MY-F1.pdf
Availability of VE-26K-MY-F1
QUANTITY
VE-26K-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26K-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26K-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26K-MY-F1
Related LinksVE-26K, VE-26K-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26K-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-26K-MY-F1
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
26+26 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/270 SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf