Vicor Corporation VE-26P-IX-F3
VE-26P-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26P-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-26P-IX-F3.pdf
Availability of VE-26P-IX-F3
QUANTITY
VE-26P-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26P-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-26P-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26P-IX-F3
Related LinksVE-26P, VE-26P-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26P-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-26P-IX-F3
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DIGITAL 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf