Vicor Corporation VE-26R-IV-B1
VE-26R-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26R-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VE-26R-IV-B1.pdf
Availability of VE-26R-IV-B1
QUANTITY
VE-26R-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26R-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26R-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26R-IV-B1
Related LinksVE-26R, VE-26R-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26R-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-26R-IV-B1
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 104MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 2.3 OHM datasheet.pdf