Vicor Corporation VE-26R-MV-S
VE-26R-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-26R-MV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VE-26R-MV-S.pdf
Availability of VE-26R-MV-S
QUANTITY
VE-26R-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26R-MV-S
Internal Part NumberEIS-VE-26R-MV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26R-MV-S
Related LinksVE-26, VE-26R-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26R-MV-S Details Description
Related parts for VE-26R-MV-S
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
IC MDAC 12BIT DUAL SER 16-DIP datasheet.pdf
RES 142 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 26 POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 112MA 40 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 8A HOLD datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf