Vicor Corporation VE-26V-EU-F1
VE-26V-EU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26V-EU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VE-26V-EU-F1.pdf
Availability of VE-26V-EU-F1
QUANTITY
VE-26V-EU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26V-EU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-26V-EU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26V-EU-F1
Related LinksVE-26V, VE-26V-EU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26V-EU-F1 Details Description
Related parts for VE-26V-EU-F1
CONN FFC VERT 26POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 8W datasheet.pdf