Vicor Corporation VE-26Y-CW-F3
VE-26Y-CW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26Y-CW-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-26Y-CW-F3.pdf
Availability of VE-26Y-CW-F3
QUANTITY
VE-26Y-CW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26Y-CW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-26Y-CW-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26Y-CW-F3
Related LinksVE-26Y, VE-26Y-CW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26Y-CW-F3 Details Description
Related parts for VE-26Y-CW-F3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 115V datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.93V LOW SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END MALE 5POS 3' datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 440-450MHZ 26" datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf