Vicor Corporation VE-26Y-MX-S
VE-26Y-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-26Y-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-26Y-MX-S.pdf
Availability of VE-26Y-MX-S
QUANTITY
VE-26Y-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26Y-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-26Y-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)49.5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26Y-MX-S
Related LinksVE-26, VE-26Y-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26Y-MX-S Details Description
Related parts for VE-26Y-MX-S
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf