Vicor Corporation VE-27J-CY-F2
VE-27J-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-27J-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-27J-CY-F2.pdf
Availability of VE-27J-CY-F2
QUANTITY
VE-27J-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-27J-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-27J-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-27J-CY-F2
Related LinksVE-27J, VE-27J-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-27J-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-27J-CY-F2
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
LED CBI 4MM BI-LVL FLAT GN/BLANK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf