Vicor Corporation VE-27V-EY-S
VE-27V-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-27V-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-27V-EY-S.pdf
Availability of VE-27V-EY-S
QUANTITY
VE-27V-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-27V-EY-S
Internal Part NumberEIS-VE-27V-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-27V-EY-S
Related LinksVE-27, VE-27V-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-27V-EY-S Details Description
Related parts for VE-27V-EY-S
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS PNL MNT datasheet.pdf
IC INDUSTRIAL BUS 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf