Vicor Corporation VE-B10-CU-F1
VE-B10-CU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B10-CU-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-B10-CU-F1.pdf
Availability of VE-B10-CU-F1
QUANTITY
VE-B10-CU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B10-CU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B10-CU-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B10-CU-F1
Related LinksVE-B10, VE-B10-CU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B10-CU-F1 Details Description
Related parts for VE-B10-CU-F1
CONN HDR BRKWAY 10POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
GPIB/LAN CARD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 42X42X17.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf