Vicor Corporation VE-B10-IU-S
VE-B10-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B10-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-B10-IU-S.pdf
Availability of VE-B10-IU-S
QUANTITY
VE-B10-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B10-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-B10-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B10-IU-S
Related LinksVE-B1, VE-B10-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B10-IU-S Details Description
Related parts for VE-B10-IU-S
CONV DC/DC 1.5W SNGL 5V 5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 5POS 3.81MM ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf