Vicor Corporation VE-B11-IU-S
VE-B11-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B11-IU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
VE-B11-IU-S.pdf
Availability of VE-B11-IU-S
QUANTITY
VE-B11-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B11-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-B11-IU-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B11-IU-S
Related LinksVE-B1, VE-B11-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B11-IU-S Details Description
Related parts for VE-B11-IU-S
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC MULT DRVR/RCVR LP 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 11MM datasheet.pdf
HANDTOOL FOR 50684 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.3A (Switch) Automotive 8-MSOP-EP datasheet.pdf