Vicor Corporation VE-B12-MY-S
VE-B12-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B12-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-B12-MY-S.pdf
Availability of VE-B12-MY-S
QUANTITY
VE-B12-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B12-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-B12-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B12-MY-S
Related LinksVE-B1, VE-B12-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B12-MY-S Details Description
Related parts for VE-B12-MY-S
HEATSHRINK FABRIC 1.18"X200' datasheet.pdf
KNOB FOR 25/50W RHEOSTAT datasheet.pdf
LOCATOR TO USE WITH AMT23002DA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 12V 40W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
METER DISPLAY UPGRADE 80 SERIES datasheet.pdf
IC SERIALIZER GMSL HDCP 64TQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD datasheet.pdf