Vicor Corporation VE-B13-IW-F3
VE-B13-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B13-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
VE-B13-IW-F3.pdf
Availability of VE-B13-IW-F3
QUANTITY
VE-B13-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B13-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B13-IW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B13-IW-F3
Related LinksVE-B13, VE-B13-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B13-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-B13-IW-F3
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS SNGL TIN datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 TAB FOLD 42.16MM datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW8A .110 NONE-MSHRUM BTN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 166.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf