Vicor Corporation VE-B14-CU-B1
VE-B14-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B14-CU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
VE-B14-CU-B1.pdf
Availability of VE-B14-CU-B1
QUANTITY
VE-B14-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B14-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B14-CU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B14-CU-B1
Related LinksVE-B14, VE-B14-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B14-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-B14-CU-B1
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 12NS 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG BRN datasheet.pdf