Vicor Corporation VE-B21-CY-F4
VE-B21-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-B21-CY-F4.pdf
Availability of VE-B21-CY-F4
QUANTITY
VE-B21-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-B21-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-CY-F4
Related LinksVE-B21, VE-B21-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-B21-CY-F4
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO202AA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 64K 8KX8 28-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 100POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
COMBO-D 5H5 EURO FOOTPRINT datasheet.pdf
CAP CER 160PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf