Vicor Corporation VE-B21-EY-F1
VE-B21-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-B21-EY-F1.pdf
Availability of VE-B21-EY-F1
QUANTITY
VE-B21-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B21-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-EY-F1
Related LinksVE-B21, VE-B21-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-B21-EY-F1
IC EEPROM 64KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 28W .8-1.8VOUT SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf