Vicor Corporation VE-B21-MW-F1
VE-B21-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-B21-MW-F1.pdf
Availability of VE-B21-MW-F1
QUANTITY
VE-B21-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B21-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-MW-F1
Related LinksVE-B21, VE-B21-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-MW-F1 Details Description
Related parts for VE-B21-MW-F1
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126.1VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
433MHZ ASK/OOK SUPER-HETERODYNE datasheet.pdf