Vicor Corporation VE-B21-MX-F1
VE-B21-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-MX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-B21-MX-F1.pdf
Availability of VE-B21-MX-F1
QUANTITY
VE-B21-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B21-MX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-MX-F1
Related LinksVE-B21, VE-B21-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-B21-MX-F1
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf