Vicor Corporation VE-B21-MX-S
VE-B21-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-B21-MX-S.pdf
Availability of VE-B21-MX-S
QUANTITY
VE-B21-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-B21-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-MX-S
Related LinksVE-B2, VE-B21-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-MX-S Details Description
Related parts for VE-B21-MX-S
IC OPAMP GP 230KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.05A VMT3 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf