Vicor Corporation VE-B21-MY-F3
VE-B21-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-B21-MY-F3.pdf
Availability of VE-B21-MY-F3
QUANTITY
VE-B21-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B21-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-MY-F3
Related LinksVE-B21, VE-B21-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-B21-MY-F3
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.12A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH HORIZ SS .5A NO/NC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V +/-12V datasheet.pdf