Vicor Corporation VE-B21-MY-F3
VE-B21-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B21-MY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-B21-MY-F3.pdf
Availability of VE-B21-MY-F3
QUANTITY
VE-B21-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B21-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B21-MY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B21-MY-F3
Related LinksVE-B21, VE-B21-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B21-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-B21-MY-F3
IC FPGA 329 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CONV A/D 10BIT 40MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .156 22AWG RED datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS UNIVERSAL POWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BUNDLED KIT #1048 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf