Vicor Corporation VE-B22-CW-F2
VE-B22-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B22-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VE-B22-CW-F2.pdf
Availability of VE-B22-CW-F2
QUANTITY
VE-B22-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B22-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-B22-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B22-CW-F2
Related LinksVE-B22, VE-B22-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B22-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-B22-CW-F2
RES 820K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.154A SC75-3 datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf