Vicor Corporation VE-B24-IY-B1
VE-B24-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B24-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VE-B24-IY-B1.pdf
Availability of VE-B24-IY-B1
QUANTITY
VE-B24-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B24-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B24-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B24-IY-B1
Related LinksVE-B24, VE-B24-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B24-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-B24-IY-B1
MOD PWR LINE FILTER W/INLET 10A datasheet.pdf
IC DAC 14-BIT 210MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC MPU LV 2.50V 100MS SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
9P,RAST 2.5 TAB HEADER,EX- LOCKI datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER EMEA/APAC WR44 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf