Vicor Corporation VE-B30-CU-F3
VE-B30-CU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-CU-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-B30-CU-F3.pdf
Availability of VE-B30-CU-F3
QUANTITY
VE-B30-CU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-CU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B30-CU-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-CU-F3
Related LinksVE-B30, VE-B30-CU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-CU-F3 Details Description
Related parts for VE-B30-CU-F3
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 4A 150 MOHM TH datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
LIGHT PIPE 0.250 FLAT FACE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf