Vicor Corporation VE-B30-CV-F1
VE-B30-CV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-CV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-B30-CV-F1.pdf
Availability of VE-B30-CV-F1
QUANTITY
VE-B30-CV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-CV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B30-CV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-CV-F1
Related LinksVE-B30, VE-B30-CV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-CV-F1 Details Description
Related parts for VE-B30-CV-F1
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AC 30AU GF datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf