Vicor Corporation VE-B30-EV-B1
VE-B30-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-B30-EV-B1.pdf
Availability of VE-B30-EV-B1
QUANTITY
VE-B30-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B30-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-EV-B1
Related LinksVE-B30, VE-B30-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-EV-B1 Details Description
Related parts for VE-B30-EV-B1
IC SNGL/DUAL PWR CTRLR TSOT23-5 datasheet.pdf
IC DRV/RCV ECL QUAD DIFF 20TSSOP datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH 16MM 6V AMBER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
TERM PLUG 50MM HORIZSNAP MT 7C datasheet.pdf