Vicor Corporation VE-B30-EV-F4
VE-B30-EV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-EV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-B30-EV-F4.pdf
Availability of VE-B30-EV-F4
QUANTITY
VE-B30-EV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-EV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-B30-EV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-EV-F4
Related LinksVE-B30, VE-B30-EV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-EV-F4 Details Description
Related parts for VE-B30-EV-F4
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BQ24740EVM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 82.5A W/HEATSINK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
OMEGA CLIP TIE 50LBS .26"-.3" datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf