Vicor Corporation VE-B30-IV-F3
VE-B30-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-B30-IV-F3.pdf
Availability of VE-B30-IV-F3
QUANTITY
VE-B30-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B30-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-IV-F3
Related LinksVE-B30, VE-B30-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-B30-IV-F3
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 0804 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 80POS 1.27MM datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 200MA RADIAL datasheet.pdf