Vicor Corporation VE-B40-EU-F1
VE-B40-EU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B40-EU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-B40-EU-F1.pdf
Availability of VE-B40-EU-F1
QUANTITY
VE-B40-EU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B40-EU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B40-EU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B40-EU-F1
Related LinksVE-B40, VE-B40-EU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B40-EU-F1 Details Description
Related parts for VE-B40-EU-F1
IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852VI/H9992TR 8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf