Vicor Corporation VE-B41-IU-F3
VE-B41-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B41-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
VE-B41-IU-F3.pdf
Availability of VE-B41-IU-F3
QUANTITY
VE-B41-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B41-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B41-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B41-IU-F3
Related LinksVE-B41, VE-B41-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B41-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-B41-IU-F3
CONN MINI-DIN 6 PIN FEMALE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE PTC 1.35A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE INTRFC FOR H8/2318 EMULTR datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf