Vicor Corporation VE-B50-MX-S
VE-B50-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B50-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-B50-MX-S.pdf
Availability of VE-B50-MX-S
QUANTITY
VE-B50-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B50-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-B50-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B50-MX-S
Related LinksVE-B5, VE-B50-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B50-MX-S Details Description
Related parts for VE-B50-MX-S
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 10-DFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf