Vicor Corporation VE-B52-MY-F1
VE-B52-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B52-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-B52-MY-F1.pdf
Availability of VE-B52-MY-F1
QUANTITY
VE-B52-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B52-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B52-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B52-MY-F1
Related LinksVE-B52, VE-B52-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B52-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-B52-MY-F1
MOSFET 2N-CH 30V 2.5A SSOT6 datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM BROWN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=600FT datasheet.pdf
VARISTOR 702V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf