Vicor Corporation VE-B52-MY-S
VE-B52-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-B52-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-B52-MY-S.pdf
Availability of VE-B52-MY-S
QUANTITY
VE-B52-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B52-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-B52-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B52-MY-S
Related LinksVE-B5, VE-B52-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B52-MY-S Details Description
Related parts for VE-B52-MY-S
IC 10MHZ CMOS USC XTEMP 68-PLCC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
MOUNT RECT TO202/220 0.175" datasheet.pdf
UPS 120/230VAC DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SCR 1600V 520A TO-118 datasheet.pdf
CONN RCEPT 2MM 24POS datasheet.pdf