Vicor Corporation VE-J10-MX-F4
VE-J10-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J10-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-J10-MX-F4.pdf
Availability of VE-J10-MX-F4
QUANTITY
VE-J10-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J10-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-J10-MX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F4.stpVE-Jxx-xx-F4.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J10-MX-F4
Related LinksVE-J10, VE-J10-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J10-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-J10-MX-F4
IC TEMP SW OPEN DRAIN SOT23A-5 datasheet.pdf
IC 4BIT FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9.2VC 16WDFN datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.43A 110 MOHM datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf