Vicor Corporation VE-J11-MY-S
VE-J11-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J11-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-J11-MY-S.pdf
Availability of VE-J11-MY-S
QUANTITY
VE-J11-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J11-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-J11-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J11-MY-S
Related LinksVE-J1, VE-J11-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J11-MY-S Details Description
Related parts for VE-J11-MY-S
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 230MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf