Vicor Corporation VE-J12-CX-F1
VE-J12-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J12-CX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VE-J12-CX-F1.pdf
Availability of VE-J12-CX-F1
QUANTITY
VE-J12-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J12-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J12-CX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J12-CX-F1
Related LinksVE-J12, VE-J12-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J12-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-J12-CX-F1
IC BUFF DVR 32BIT LOW V 96FBGA datasheet.pdf
LEAD TEST ALLIG CLIP 60" SET/10 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.20A 6SMD GW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
18+18 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 69 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5 OHM datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf