Vicor Corporation VE-J12-IY-S
VE-J12-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J12-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-J12-IY-S.pdf
Availability of VE-J12-IY-S
QUANTITY
VE-J12-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J12-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-J12-IY-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J12-IY-S
Related LinksVE-J1, VE-J12-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J12-IY-S Details Description
Related parts for VE-J12-IY-S
AC/DC CONVERTER 28V 140W datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.26W SOT723 datasheet.pdf