Vicor Corporation VE-J21-IY-F1
VE-J21-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-IY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-J21-IY-F1.pdf
Availability of VE-J21-IY-F1
QUANTITY
VE-J21-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J21-IY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-IY-F1
Related LinksVE-J21, VE-J21-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-J21-IY-F1
SIP HEADER 44 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 42MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
PCB TERM 7.50MM 2 POLE 14-24 AWG datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf