Vicor Corporation VE-J21-MZ-B1
VE-J21-MZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-MZ-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W
Datasheet Download
VE-J21-MZ-B1.pdf
Availability of VE-J21-MZ-B1
QUANTITY
VE-J21-MZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-MZ-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J21-MZ-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-MZ-B1
Related LinksVE-J21, VE-J21-MZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-MZ-B1 Details Description
Related parts for VE-J21-MZ-B1
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16VQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 16V 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TWINAX PASS COPPER CABLE GRN 3' datasheet.pdf
LIGHT GUIDE FIBER UNIT 3.5MM datasheet.pdf